Dokumenty wymagane w przypadku badań ankietowych

Dotyczy badań kwestionariuszowych/ankietowych:

1. anonimowych
  2. nie stanowiących istotnego obciążenia dla osób ankietowanych

* po przeanalizowaniu zawartości kwestionariusza Komisja może skierować badanie do opinii

1. Podanie o przyjęcie do wiadomości badania ankietowego
  2. Program badania

ad.1) Wymogi dotyczące podania do Komisji Bioetycznej

Podanie o przyjęcie do wiadomości badania ankietowego powinno zostać złożone na papierze firmowym jednostki, w której ma być przeprowadzone badanie.

Podanie powinno zawierać:

2. nazwisko głównego badacza, zawód i miejsce zatrudnienia
  3. adnotację na kogo powinno zostać wystawione oświadczenie Komisji Bioetycznej (Komisja wystawia oświadczenie wyłącznie na nazwisko pracownika WUM, także nie będącego lekarzem/lekarzem dentystą)
    *w sytuacji gdy badanie prowadzone będzie przez studenta/studenckie koło naukowe, opinia Komisji Bioetycznej wystawiana jest na nazwisko opiekuna/promotora pracy/opiekuna koła naukowego
  4. informację o charakterze pracy, w ramach której prowadzone będzie badanie, oraz źródle finansowania badania (zadania statutowe/prace własne/projekty finansowane przez NCN/NCBiR/inne)
  5. podpis badacza oraz kierownika jednostki z pieczątką

ad. 2) Wymogi dotyczące Programu badania

• Maksymalna objętość – 2 strony
  • Program badania powinien zawierać:
    2. obecny stan wiedzy
    3. cel badania
    4. liczebność analizowanej grupy wraz z uzasadnieniem
    5. kryteria włączenia i wyłączenia
    6. sposób rozprowadzania ankiety (elektronicznie, w wersji papierowej), sposobie uzyskiwania danych teleadresowych uczestników (jeśli dotyczy), sposobie odbierania wypełnionych ankiet
    7. informacje dotyczące anonimizacji i przechowywania danych
    8. kwestionariusz ankiety, który powinien zawierać:
      2. krótki wstęp, w tym:
      3. określenie miejsca prowadzenia badania (WUM/szpital itp.)
      4. cel badania
      5. informację o anonimizacji danych

informację, że wypełnienie ankiety oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie zanonimizowanych danych w wyżej opisanej pracy naukowej.